Home Map Tel

KAMPANIA SPOŁECZNA „BEZPIECZNE WAKACJE 2021”

25-06-2021

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku prowadzi działania profilaktyczno-informacyjne nakierowane na edukowanie mieszkańców powiatu leżajskiego na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej i ochrony ludności. Jednym z takich działań jest kampania społeczna „Bezpieczne wakacje”. W ramach tej kampanii prowadzone są pogadanki, szkolenia, pokazy sprzętu i publikowane materiały informacyjne na stronie internetowej komendy www.gov.pl/web/kppsp-lezajsk oraz w gazetach lokalnych. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny, przekazujemy kilka podstawowych informacji i porad, skierowanych zwłaszcza do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.

 

I. Podczas pobytu w lesie i na terenach leśnych należy przestrzegać następujących zasad:

 

1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

1) rozniecanie ognia, poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,

2) wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,

3) korzystanie z otwartego ognia.

2. Nie wolno wchodzić na: uprawy leśne o wysokości do 4 m, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, źródliska rzek i potoków, obszary zagrożone.

3. Należy poruszać się pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi i motorowerami tylko drogami leśnymi, po których ruch jest dozwolony i oznaczony drogowskazami.

 

II. Podczas pobytu nad wodą należy przestrzegać następujących zasad:

1.    Kąpać się w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratownika wodnego.

2.    Nie kąpać się w miejscach nieznanych i niebezpiecznych (w gliniankach, stawach, żwirowiskach, rzekach), które mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie.

3.    Nie wolno pływać w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, a także na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.).

4.    Przestrzegać regulaminu kąpieliska (biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma ratowników).

5.    Mieć ciągły nadzór nad dziećmi znajdującymi się w wodzie (obecność ratownika nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dzieci).

6.    Nie pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza oraz przebywać za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu (hipotermią).

7.    Nie pływać w nocy, po zmroku, w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

8.    Nie skakać do wody, gdy skóra jest nagrzana, a także w miejscach nieznanych, gdy nie wiadomo, jaka jest głębokość wody i jak jest ukształtowane dno.

9.    Nie pływać po spożyciu alkoholu, a także na czczo lub bezpośrednio po posiłku.

10.    Nie wrzucać do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań, itp.

11.    Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętać o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz zapięta.

III. Podczas pobytu w górach należy przestrzegać następujących zasad:

1.    Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z trasą (długość, czas przejścia itp.) oraz ewentualnymi trudnościami, które mogą wystąpić podczas wędrówki (warunki pogodowe, różnica wysokości, możliwość napotkania dzikich zwierząt).

2.    Zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór i obuwie oraz wyposażenie (mapa, kompas, itp.).

3.    Zabrać ze sobą telefon komórkowy (z naładowaną baterią) i wpisanymi numerami alarmowymi (112, 985, 601 100 300) oraz wgraną aplikacją RATUNEK, podręczną apteczkę, leki (stale przyjmowane), żywność i płyny (izotoniki, woda mineralna).

4.    Wychodząc z miejsca noclegu należy poinformować właścicieli (personel) i najbliższe osoby o planowanej trasie wędrówki i godzinie powrotu.

5.    Unikać wędrówek podczas burzy, deszczu i bezpośrednio po nich (śliskie kamienie, wezbrane potoki stwarzają dodatkowe niebezpieczeństwo urazu lub kontuzji).

6.    Podczas burzy i wyładowań atmosferycznych nie używać telefonów komórkowych i nie chować się pod drzewami (może w nie uderzyć piorun, mogą się złamać, itp.).

7.    Wyjść na trasę jak najwcześniej rano, aby zakończyć wędrówkę przez zmrokiem i mieć zapas czasowy na nieprzewidziane sytuacje na szlaku (załamanie pogody, zmęczenie itp.).

8.    Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów obowiązujących w górach, a także parkach narodowych, rezerwatach, obszarach chronionego krajobrazu itp. miejscach.

 

W imieniu strażaków i pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Leżajsku życzymy bezpiecznych i udanych wakacji wszystkim mieszkańcom naszego powiatu i osobom wypoczywającym na ziemi leżajskiej.

 

Opracował: st. bryg. Jacek Grzywna, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Leżajsku.

Dołącz do nas na Facebooku

Subskrybuj RSS

 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: