Home Map Tel

Wywieś flagę na Święto Flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

01-05-2020

Na przekór dzisiejszym wyzwaniom, o których w zeszłorocznej majówce nawet nam się nie śniło, podtrzymajmy ważną tradycję i wywieśmy flagę na święta majowe. Niech ta wiosna się nie tylko zazieleni, ale i zakwitnie na biało i czerwono!

W tym roku obchodzimy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Ze względu na obecną sytuację i związane z nią obostrzenia tegoroczne obchody święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) będą skoncentrowane na wydarzeniach dostępnych w przestrzeni cyfrowej - więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/kultura/obchody-swieta-konstytucji-3-maja-i-dnia-flagi-rzeczypospolitej-polskiej--zapowiedz-wydarzen.

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Biuro Programu „Niepodległa” organizuje ogólnopolską akcję #mojaflaga. W akcji może wziąć udział każdy, kto wywiesi flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, następnie zrobi sobie z nią zdjęcie i udostępni je w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W całym kraju Polacy wywieszają flagi i wspominają historię biało-czerwonych barw narodowych, które jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne – wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Barwy biała i czerwona po raz pierwszy zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały one przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku podczas powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku.

Święto Konstytucji 3 maja
3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja - ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto. Sejm miał być zwoływany co dwa lata; po upływie ćwierć wieku — czyli w 1819 r. - Sejm nadzwyczajny miał zmienić Konstytucję.

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
W dniu 3 maja w Kościele Katolickim obchodzone jest także Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zostało ono ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej. W tym roku liturgiczna Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski będzie obchodzona 2 maja, a nie jak zwykle 3 maja, ponieważ tego dnia wypada IV niedziela wielkanocna.
 

źródło: www.niepodlegla.gov.pl, www.gov.pl/web/kultura

Dołącz do nas na Facebooku

Subskrybuj RSS

 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: