Od października 2019 roku w klasach 1-3 Szkoły Podstawowej w Sarzynie rozpoczęły się zajęcia z pedagogiki cyrku w ramach „Ale cyrk!”, realizowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie 2019.
Pedagogika cyrku stanowi część pedagogiki zabawy czyli uczeniem i rozwijaniem określonych umiejętności za pośrednictwem zabawy. W tej metodzie ćwiczone są przede wszystkim umiejętności cyrkowe. Ponadto cyrk to zabawa, atrakcyjny sposób na nudę i jednocześnie gimnastyka ciała i umysłu. Uczestnicy zajęć cyrkowych mają możliwość rozwijania nie tylko umiejętności manualnych, lecz także odpowiedzialności i wytrwałości w dążeniu do celu. Metoda ta ma szczególne znaczenie w rozwijaniu umiejętności współpracy w grupie. Pozwala również na rozładowanie napięć emocjonalnych, budując jednocześnie atmosferę zaufania i bezpieczeństwa. Uczy umiejętności organizowania czasu wolnego, stymuluje kreatywność. Pedagogika cyrku to forma twórczej aktywności, nauka podstaw żonglerki, akrobatyki, gimnastyki, chodzenia na szczudłach, pantomimy i klaunady. To najlepszy sposób na konstruktywną rozrywkę.
Uczniowie klas 1-3 w tym roku szkolnym mają możliwość uczestniczyć w warsztatach cyrkowych prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów z Rzeszowa. Dla każdej grupy przewidziano 10 godzin zajęć. Nabyte umiejętności cyrkowe uczniowie zaprezentują przed szerszą publicznością na zakończenie projektu. Oprócz tego odbędą się także pokazy cyrkowe w oddziałach przedszkolnych.
Projekt współfinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacją Fundusz Lokalny w Leżajsku.