14 czerwca br. odbyła się uroczystość nadania Niepublicznemu Ośrodkowi Rewalidacyjno-Wychowawczemu w Nowej Sarzynie imienia Stanisława Paszka, wybitnego mieszkańca, który poprzez działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych zapisał się na stałe w historii naszej gminy. Był pomysłodawcą i dyrektorem tego ośrodka, założycielem i prezesem Stowarzyszenia „Integracja bez granic” oraz dyrektorem Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Nowej Sarzynie. Z jego inicjatywy powstały także Środowiskowy Dom Samopomocy w Sarzynie, Ośrodek Wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych oraz Świetlica Środowiskowa „Świetlik” w Nowej Sarzynie.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele Parafialnym pw. św. Sebastiana w Sarzynie celebrowaną przez ks. Grzegorza Łacha, który w wygłoszonej homilii porównał Stanisława Paszka do biblijnego Miłosiernego Samarytanina, przychodzącego do bliźniego z konkretną, daleko idącą pomocą. Oprawę muzyczną w trakcie eucharystii zapewnili podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelnej.
Następnie miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy usytuowanej na budynku NORW przy ul. Łukasiewicza 2 w Nowej Sarzynie.
Część artystyczna odbyła się w Domu Kultury w Sarzynie. Podopiecznych ośrodka wraz z rodzicami i zaproszonych gości powitała członkini zarządu Stowarzyszenia „Integracja bez granic” Iwona Paul. Następnie dyrektor NORW Dorota Płachta przedstawiła sylwetkę Stanisława Paszka, a Rozalia Pinderska odczytała uchwałę Zarządu Stowarzyszenia w sprawie nadania imienia placówce.
W dalszej kolejności przedstawiono w formie prezentacji multimedialnej ponad pięcioletnią działalność ośrodka i zakres świadczonych usług. Następnie wychowankowie i pracownicy wystawili spektakl „Niezwykły malarz” oraz zaśpiewali utwór „Świat muzyką malowany”. Program artystyczny przygotowany przez Halinę Mryc-Nogę zakończył występ Dominika Tudryna i Jacka Paula, którzy wykonali w utwory „Ojczyzno ma” oraz „Santa Maria”.
NORW podobnie, jak pozostałe dzieła życia Stanisława Paszka zostały powołane po to, aby nieść pomoc osobom potrzebującym, niepełnosprawnym, chorym i ich rodzinom. Te dzieła są dziś olbrzymim wsparciem dla rodziców, oczekujących na rozwiązanie problemów edukacyjnych i rehabilitacyjnych ich dzieci. Nadanie tej placówce jego imienia to wspaniała forma uhonorowania i przypomnienia jego życia i zasług, a zarazem zobowiązanie do działalności dobroczynnej - powiedział w swoim wystąpieniu burmistrz Andrzej Rychel. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w działalności ośrodka złożyli także wicestarosta leżajski Zdzisław Leśko, asystent Posła na Sejm RP Jerzego Paula - Radosław Wiatr, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Leżajsku Wojciech Kostek oraz sołtys Sarzyny Jan Pinderski.
FOTOGALERIA Z WYDARZENIA